Autor Wątek: Przygotowanie lotu - kilka pytań  (Przeczytany 12328 razy)

sq7obj

• Gość
Przygotowanie lotu - kilka pytań
« dnia: 2012-11-09 18:42:03 »
Hej.
Planuję stworzyć z kilkoma znajomymi kapsułę, i wysłać ją balonem. Raczej nic bardzo ambitnego - jakieś aparaty, kamera, i trackery. Może do tego dorzucimy termometr lub coś w tym stylu - zobaczymy jakie ambicje będą mieli inni. Mam w związku z tym kilka pytań, na które zapewne bez problemu będziecie w stanie odpowiedzieć.
1) Gdzie w Polsce (jeżeli w ogóle w Polsce - może lepiej sprowadzić z zagranicy?) warto kupić balon? I czy jest gdzieś tabelka z informacjami jak ciężki ładunek jest w stanie unieść dany balon? Z tego co widzę na różnych stronach są różne informacje. Nasz ładunek raczej nie będzie zbyt ciężki, chciałbym zmieścić się w 3kg.
2) Czy hel naprawdę jest taki drogi? Gdzieś wyczytałem, że balon 1200g potrzebuje 8m^3 helu - butla 9m^3 kosztuje ponad 600pln...
3) Jakieś rady dla początkującego? ;)
Generalnie w kapsule chciałbym zmieścić: dwa trackery (1 aprs, i jeden GPRS), kamera, conajmniej jeden aparat, baterie (oddzielnie do każdego urządzenia), i jakiś sterownik. Na pewno chce też zrobić układ, który odetnie balon w razie potrzeby (gdyby odleciał za daleko).
Z góry dzięki za odpowiedzi

Offline sp3vss

• Fundacja CP
  • Lata tylko na wodorze
  • *
    • Nic co tajne nie jest nam obce
Odp: Przygotowanie lotu - kilka pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 2012-11-10 11:27:23 »
Hej.
Planuję stworzyć z kilkoma znajomymi kapsułę, i wysłać ją balonem. Raczej nic bardzo ambitnego - jakieś aparaty, kamera, i trackery. Może do tego dorzucimy termometr lub coś w tym stylu - zobaczymy jakie ambicje będą mieli inni. Mam w związku z tym kilka pytań, na które zapewne bez problemu będziecie w stanie odpowiedzieć.
1) Gdzie w Polsce (jeżeli w ogóle w Polsce - może lepiej sprowadzić z zagranicy?) warto kupić balon? I czy jest gdzieś tabelka z informacjami jak ciężki ładunek jest w stanie unieść dany balon? Z tego co widzę na różnych stronach są różne informacje. Nasz ładunek raczej nie będzie zbyt ciężki, chciałbym zmieścić się w 3kg.
2) Czy hel naprawdę jest taki drogi? Gdzieś wyczytałem, że balon 1200g potrzebuje 8m^3 helu - butla 9m^3 kosztuje ponad 600pln...
Generalnie w kapsule chciałbym zmieścić: dwa trackery (1 aprs, i jeden GPRS), kamera, conajmniej jeden aparat, baterie (oddzielnie do każdego urządzenia), i jakiś sterownik. Na pewno chce też zrobić układ, który odetnie balon w razie potrzeby (gdyby odleciał za daleko).
Z góry dzięki za odpowiedzi

1. Balony z zagranicy sprowadzali Maciej sp2sgf i Tomasz sp9uob. Nie jest to tania zabawa.
2. Tak, hel jest drogi. Dlatego w tym roku puściliśmy pierwsze balony na wodorze. Jest ponad 10x tańszy.
3. Traker musi nadawać ramkę co 15 sekund, traker GSM musi mieć dobra antenę GSM. jak chodzi o radiotelefony to używaliśmy baofengów, przeżyły lot na tę wysokość, są sprawdzone :)
VSS wiecznie żywy

Offline SP9UOB

• Członek CP
  • Lata tylko na wodorze
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 2012-11-10 12:08:44 »

Uwaga ! 3kg w jednym pakiecie wykracza poza klasyfikacje balonu lekkiego !!

sq7obj

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 2012-11-10 12:25:56 »
1. Balony z zagranicy sprowadzali Maciej sp2sgf i Tomasz sp9uob. Nie jest to tania zabawa.
Czyli tak jak podejrzewałem całą zabawę trzeba zacząć od poszukiwania sponsora ;)
2. Tak, hel jest drogi. Dlatego w tym roku puściliśmy pierwsze balony na wodorze. Jest ponad 10x tańszy.
Jest jakiś haczyk?
3. Traker musi nadawać ramkę co 15 sekund, traker GSM musi mieć dobra antenę GSM. jak chodzi o radiotelefony to używaliśmy baofengów, przeżyły lot na tę wysokość, są sprawdzone :)
15sek? wow. Wszystkie dochodzą do sieci aprs? Czy część znika, i dlatego taka częstotliwość?
Tracker GSM to przede wszystkim z myślą o odzyskaniu kapsuły (gdyby aprsowy padł). Jak zgubi zasięg powyżej kilku km to przeżyjemy, byleby po powrocie na ziemie zaczął znowu nadawać. Chociaż na pewno nie zaszkodziłoby, gdyby też działał całą drogę... Zobaczymy jak będzie z funduszami ;)
Uwaga ! 3kg w jednym pakiecie wykracza poza klasyfikacje balonu lekkiego !!
Faktycznie, przeoczyłem ten fragment o 3kg w jednym pakiecie - dzięki za zwrócenie uwagi :)

Offline SP2SGF

• Fundacja CP
  • Lata tylko na wodorze
  • *
    • Fundacja Copernicus Project
« Odpowiedź #4 dnia: 2012-11-10 12:57:10 »

Hej,

polecam lekturę zawartości strony:
http://copernicus-project.org/dzial,22,near_space_program

Z chęcią podpowiemy, odpowiemy na pytania.

Na pewno, warto zapoznać się z aspektem prawnym, czyli ustawa dotycząca balonów wolnych bezzałogowych, oraz procedurą zgłaszania lotów do polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Lot powinien byc zgłoszony (pisemnie) do PAŻP na minimum 7 dni przed startem. Wówczas wydana jest zgoda lub odmowa. Jeśli jest zgoda, to PAŻP publikuje NOTAM, który jest informacją dla wszystkich innych, że taki obiekt będzie się przemieszczał.
W zgłoszeniu podajesz:
- miejsce startu - współrzędne geograficzne
- czas startu
- co leci
- prędkość wznoszenia
- przewidywana wysokość

Na godzinę przed startem (zgodnie z NOTAM) kontaktujesz się z lokalnym FIS (w dokumencie zgody sa wszystkie numery tel.) i potwierdzasz start.
Po lądowaniu warto też zadzwonić i poinformować o zakończeniu lotu, ale nie jest to już obligatoryjne.

To początek. Radzę nie planować ciężkich kapsuł - to sprawa bezpieczeństwa.

Aaaa, i jeszcze sprawa ubezpieczenia OC - warto posiadać, gdyż jeśli ładunek uszkodzi coś, to możesz mieć problemy z pokryciem szkody.
Ubezpieczenie na rok w ERGO Hestia kosztuje około 187 PLN. Dotyczy działalności modelarskiej z opcją balonów. Warto zadbać o taką klauzulę dodatkową, wówczas masz problem z głowy. Suma ubezpieczenia to 100 tys. PLN

pozdrawiam,

Maciej SP2SGF

sq7obj

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 2012-11-10 13:10:43 »

Hej,

Wertuje po kolei wszystko co jest na stronie CP ;) I nie tylko. Przy okazji, rozporządzenie podane w artykule już nie obowiązuje - obowiązujące jest http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20080370203+2008%2403%2420&type=2, które mówi o tym, że obowiązują te przepisy: http://ulc.gov.pl/_download/prawo/prawo_miedzynarodowe/konwencje/Zalacznik_2_ICAO_zmiana_42.pdf - treść ta sama (więc tak naprawdę tylko zmienili miejsce w którym są oficjalne informacje). Mnie to trochę zmyliło w pierwszej chwili.
To początek. Radzę nie planować ciężkich kapsuł - to sprawa bezpieczeństwa.
Nawet nie mielibyśmy co tam wsadzić, żeby ją obciążyć ;) Chciałbym, żeby była jak najlżejsza - zobaczymy jak to wyjdzie.

Aaaa, i jeszcze sprawa ubezpieczenia OC - warto posiadać, gdyż jeśli ładunek uszkodzi coś, to możesz mieć problemy z pokryciem szkody.
Ubezpieczenie na rok w ERGO Hestia kosztuje około 187 PLN. Dotyczy działalności modelarskiej z opcją balonów. Warto zadbać o taką klauzulę dodatkową, wówczas masz problem z głowy. Suma ubezpieczenia to 100 tys. PLN
O, wielkie dzięki! O tym nie pomyślałem.

Offline SP2SGF

• Fundacja CP
  • Lata tylko na wodorze
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 2012-11-10 13:37:55 »

Hej,

Wertuje po kolei wszystko co jest na stronie CP ;) I nie tylko. Przy okazji, rozporządzenie podane w artykule już nie obowiązuje - obowiązujące jest http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20080370203+2008%2403%2420&type=2, które mówi o tym, że obowiązują te przepisy: http://ulc.gov.pl/_download/prawo/prawo_miedzynarodowe/konwencje/Zalacznik_2_ICAO_zmiana_42.pdf - treść ta sama (więc tak naprawdę tylko zmienili miejsce w którym są oficjalne informacje). Mnie to trochę zmyliło w pierwszej chwili.

a no właśnie, tekst na stronę pisałem w 2005 roku. Uzupełnię informacje na stronie.
dzięki.
Maciej SP2SGF

Offline SP2SGF

• Fundacja CP
  • Lata tylko na wodorze
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 2012-11-10 13:44:57 »
Jest jeszcze aspekt znaku. Wiem, że mało kto stara się o tym pamiętać, ale ja uważam, że jak juz coś robić, to robić legalnie i w zgodzie z przepisami. A mam na myśli znak pod którym będzie pracował nadajnik w kapsule.
Wg. przepisów jakie mamy w Polsce, nie jest legalne używanie znaku prywatnego, który jest (zgodnie z Pozwoleniem Radiowym) "przywiązany" do konkretnej lokalizacji - jest to wpisane w Pozwoleniu.

Stacja automatyczna - też powinna pracować w obecności operatora.

Puszczenie kapsuły, a wiadomo, że operator zostaje na Ziemi i traci kontakt z urządzeniem nadawczo-odbiorczym jest naruszeniem przepisów.

Wiem, wiem, krótkofalowcy, to osoby, które eksperymentują, etc. Wszystko rozumiem, ale prawo jest prawem.

Jeśli w planach macie więcej lotów, warto wyasygnować te 80 PLN na znak, który będzie pozwalał Wam w pełni legalnie pracować.

Takie zasady przyjęliśmy jako Copernicus Project w roku 2005, dlatego mamy pozwolenie na znak SR0FLY, które daje nam możliwość pracy z przestrzeni powietrznej RP - taki wpis mamy w Pozwoleniu Radiowym.

To pod rozwagę jeśli planujecie poważna zabawę.

M.
Maciej SP2SGF

sq7obj

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 2012-11-10 14:03:55 »
Właśnie chciałem o to zapytać ;)
Raczej chce załatwić wszystko legalnie, tak jak być powinno. Jak to dokładnie zorganizujemy to się ustali na początku. Reszta ekipy (przynajmniej jak na razie, zobaczymy kto nam jeszcze dojdzie) nie bawi się w krótkofalarstwo. Ja na pewno nie zamierzam poprzestać na jednym locie, więc jeżeli reszta nie będzie chciała się bawić w kolejne to zapewne zarejestruję znak w stylu SR0OBJ (o ile UKE pozwoli). Na razie muszę się zorientować w kosztach i potrzebach, żeby móc usiąść i porozmawiać ze wszystkimi. Jak już ustalimy co i jak to zapewne zadam kilka bardziej szczegółowych pytań :)

Offline sp3vss

• Fundacja CP
  • Lata tylko na wodorze
  • *
    • Nic co tajne nie jest nam obce
« Odpowiedź #9 dnia: 2012-11-11 22:16:16 »
15sek? wow. Wszystkie dochodzą do sieci aprs? Czy część znika, i dlatego taka częstotliwość?

wynika z tego, że przy opadaniu balonu i dodatkowym silnym wietrze kapsuła potrafi nieźle odlecieć w bok w stosunku do ostatniej ramki. jak digi odbierze ramkę na wysokości 500-600m to jak nie poleci następna to kapsuła może leżeć 500-1000m od miejsca ostatniej ramki albo i dalej. dlatego puszczamy ramki tak gęsto, aprs nie umrze i serwery się nie zagotują jak 2-3 razy w roku odbiorą przez kilka godzin ramki tak gęsto.
VSS wiecznie żywy

sq7obj

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 2012-11-11 22:23:09 »
wynika z tego, że przy opadaniu balonu i dodatkowym silnym wietrze kapsuła potrafi nieźle odlecieć w bok w stosunku do ostatniej ramki. jak digi odbierze ramkę na wysokości 500-600m to jak nie poleci następna to kapsuła może leżeć 500-1000m od miejsca ostatniej ramki albo i dalej. dlatego puszczamy ramki tak gęsto, aprs nie umrze i serwery się nie zagotują jak 2-3 razy w roku odbiorą przez kilka godzin ramki tak gęsto.
Mhm, no faktycznie. W sumie możnaby spróbować tak zaprogramować tracker, żeby poniżej np. 2km zaczął nadawać częściej... ale z drugiej strony im coś bardziej skomplikowanego tym większa szansa że zawiedzie, a jakbyśmy nie znaleźli kapsuły... Niech będzie 15 sekund :P
Możesz mi jeszcze powiedzieć jak to jest z tym wodorem? Jest jakiś haczyk? Bo skoro jest 10x tańszy, to dlaczego zazwyczaj czyta się o balonach helowych? Jakieś dodatkowe przepisy BHP w związku z łatwopalnością, lub coś w tym stylu?

Offline SP2SGF

• Fundacja CP
  • Lata tylko na wodorze
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 2013-01-01 14:29:00 »
Hej,

mamy Nowy Rok, pora na porządki  ;)

Wreszcie dokopałem sie do wspomnianych przepisów i zaktualizowałem na stronie CP:

http://copernicus-project.org/dzial,22,near_space_program_w_polsce

Warto pamiętać, że zawsze aktualne znajdziemy tu:

http://www.ulc.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=206&Itemid=480
Załącznik 2 ma swoją edycję z listopada 2012, więc link podawany przez Maćka SQ7OBJ już nie aktualny.

pozdrawiam,

Maciej
Maciej SP2SGF

Offline SP2SGF

• Fundacja CP
  • Lata tylko na wodorze
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 2013-01-01 15:07:13 »
szczegóły dotyczące balonów wolnych bezzałogowych są w załączniku 2 strony 73 - 78.

Maciej SP2SGF

SP1JPQ

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: 2014-02-12 22:39:34 »
Przestudiowałem zarówno obecne jak i wcześniejsze przepisy dotyczące lotów balonów bezzałogowych i nasuwa mi się dosyć natrętnie jedno pytanie.
Z zapisów wynika, że większość wymagań ma zastosowanie do balonów ciężkich. Oczywiście zastrzezenia dotyczące gęstości powierzchniowej sprawiają, że za ciężki może być uznany także balon o wadze znacznie poniżej limitów w Rozporządzeniu.
Oczywiście można prowadzić dywagacje prawnicze co wolno, a co nie. Moje pytanie skierowane jest jednak do praktyków.
Które z zapisów lub wymogów stawianych przez administrację lotniczą mają zastosowanie do balonów lekkich?

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D

SP1JPQ

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: 2014-02-28 23:13:00 »
Trafiłem na stronę Tomka SP1WSW i obejrzałem sobie film ze startu CP9 i CP10.
Podana jest tam informacja, że uzywany był Opentracker Plus.
Na stronie Argent trafiłem na tracker T3-Mini zespolony z GPS-em.
Czy ktos tego uzywał?

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ